Silver Tree Steiner School Staff 2013

Title/ Group Staff Member

Qualification/s

Administrator (Principal) Donna Bieundurry BA Arts Primary
Registrar Marie Hutton Cert IV in Human Resource Management, Cert III in Children’s Services – Teacher Assistant
Registrar Nyaree Blakeney Cert in Human Resource Management, Dip in Business, Cert in Commercial Studies
Bursar Dawn Steel Bachelor of Commerce and Accounting
Community Development Hayley Spracklen ATCL, LTCL
Playgroup
Playgroup Leader Lesley Willow Registered Nurse, Registered Midwife, Foundation studies in Anthroposophy, Certificate in Early Childhood Education (Rudolf Steiner College), Pastoral Care Practitioner.
Playgroup Leader Julie Walton Foundation Studies in Anthroposophy, Cert III of Children’s Services Teachers Assistant
KindergartenLilly Pilly Kindergarten
Kindergarten Teacher Jo Blundell BSc Hons, Post graduate Cert Education, Foundation Year in Anthroposophy, Waldorf Teacher Training
Assistant Tonia Reid Cert. 1 Childcare
Assistant Sharron Burns Co-Author of Darlington and Surrounds Local Flora and Bushlands
Assistant Ellie Ballard
Friday Kindergarten Teacher Kristy Brookes Bachelor of Applied Science (Information and Library Studies), Diploma of Education
Gumnut Kindergarten
Kindergarten Teacher Paddy Frere Diploma in Early Childhood Ed and Foundation studies in Anthroposophy and Waldorf Teacher Training
Assistant Marisa Lavell
Kindy Care Sheoaka Kingston Grad Dip Ed
Primary Teachers
Class 1 Anne Marie McShannon Grad Dip Ed
Class 2 and 3 Anna Brindal B.Ed., Specialisation in Steiner Education, Advanced Diploma of Rudolf Steiner Education
Class 4 and 5 (Wayfarers) Megan Carter B.Ed, Diploma of Rudolf Steiner Education,Cert of M & L
Class 5 and 6 (Pilgrims) Yvette Ghouse BA Hons, Dip Ed, Foundation year in Anthroposophy
Class 1 Aide Sonia Crowther Bachelor of Arts
Class 2 and 3 Aide Di Hill Diploma in Home Economics, Diploma in Introduction to Child Care, Advanced Diploma of Environmental Art and Design, Certificate III in Art Fundamentals
Class 4 and 5 Aide Melissa Harvey Foundation Studies in Steiner Education. Currently completing Diploma of Steiner Education – Curriculum Journey
Specialist Teachers
Extra Lesson Kaye Simpkin B.Ed, Extra Lesson Practitioner, Waldorf Teacher Training
Music Julia Humphries A.Mus.A , Goethean Studies, G.L.A.T. (Alexander Technique)
Instrumental Music Stephanie Maeers Grad Dip (Primary), BA(Hons) Mus
Instrumental Music Julie Harrison BASS Social Sciences, 7th grade AMEB
Craft Maggie Webb Cert Edu Primary teaching, B.Ed Children with Special Needs.
Craft Melissa Harvey Foundation Studies in Steiner Education. Completing Diploma of Steiner Education
Craft Assistant Julie Walton Foundation Studies in Anthroposophy, Cert III of Children’s Services Teachers Assistant
Phys Ed Robyn Smith B.Ed
German and Instrumental Maureen Hampele MMus, B Mus , B Ed, B A, Cert Edu (Special Needs), Cert Jazz Studies, Cert IV Assessment & Workplace Training

Book a Tour

%d bloggers like this: